Ana Sayfa
Haliç Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Öğrenci Yorumları

Niousha GHAREHGOZLO, İran

Eğitim almak için Türkiye'ye gelmeye karar verdim ve Türkçe öğrenmem lazımdı. Türkçeyi öğrenmemin bir başka nedeni de büyükbabamın İstanbul'da doğmuş ve Farsçadan daha iyi Türkçe konuşmasıydı.

Haliç TÖMER ve uzaktan eğitim çok iyi, dersler iyi çünkü iyi bir öğretmenimiz var ve o bizim okula ilgi duymamızı sağlıyor. Türkçe'nin çok zor olduğunu düşündüm, ama sevgili öğretmenimizle öğrenmeye başladığımda bir dilin ne kadar güzel olduğunu anladım. Öğretmenimiz şimdiye kadar gördüğüm en iyi öğretmen, sabırla her şeyi açıklıyor ve ona kaç soru sorarsanız sorun, nazikçe cevap veriyor ve bize üniversite dışındaki bir arkadaş gibi davranıyor.

Sayedpadshah SAYEDZADAH, Afganistan

 Türkçe öğrenmeye nasıl karar verdiğimi genel olarak söyleyeyim. 16 yaşındayken televizyonda çok Türk dizileri yayın yapıyordu ve ben de o zamanlar Türk dizilerini izliyordum ama fark edemiyordum ve büyüyünce Türkiye çok popüler oldu. Bizim ülkemizde artık herkes biliyordu ki Türkiye nasıl bir ülke. 2 yıl önce büyük ağabeyim ailesiyle İstanbul’a taşındılar. Ben de bir yıldan sonra yavaş-yavaş Türkiye’ye gelmek istedim ve Türkçe öğrenmeye karar verdim.

"Bir lisan bir insan iki lisan iki insan" sözüyle devam etmek istiyorum. Bir yabancı dil birkaç sebepten öğrenilir. Bir ülkenin maddi durumunu, ekonomisini, tarihini ya da kültürünü merak ediyorsak o ülkenin dilini bilmek zorundayız. Ben de insanlarla iletişim kurmak için insanları ve kültürünü bilmek için Türkçe öğreniyorum. Haliç TÖMER, Türkçe öğrenmek için çok iyi bir programdır. Haliç Üniversitesi  özellikle yabancılar için bu programı öğretmek için çok iyi karar vermiş. Derslerde gerçekten çok güzel geçiyor ve şimdiye kadar herhangi bir sıkıntımız olmadı. Eğer öğretmenimden bahsedeceğim gerçekten hiç bir kelime bulamıyorum ki onu nasıl tarif edeyim. Şimdiye kadar öğretmenim gibi hiç öğretmen görmedim.

Ve sonunda Haliç Üniversitesine çok teşekkür ederim, özellikle öğretmenime ki sizin sayenizden bu kadar Türkçe öğrendim.

Mohammad Mamon Abomurad, Ürdün

Türkiye’de üniversitede okuyacağım, Türkiye’de uzun süre yaşayacağım bu yüzden Türk dilini öğrenmeye karar verdim. Haliç TÖMER’e ve öğretmenime gelince çok güzel bir öğretmenim var. Öğrenciye bilgi aktarmak için harika bir yolu var. Onun tarzı çok güzel bana hayatım boyunca öğreten en iyi öğretmenlerden biri. Teşekkür ederim. Vatanlar üç omuza dayanır; onu besleyen bir çiftçi, onu koruyan bir asker ve onu yükselten bir öğretmen. Aileme borçluyum çünkü hayatımı güvence altına aldım ve öğretmenlerime borçluyum çünkü yeni bir hayat kurdum. Burada olmak çok güzel, teşekkür ederim.

Mohammad Ramin Naimi, Afganistan

Türk müziği, kültürü ve edebiyatı benim için çok ilginç. Türkçe ile çok ilgileniyorum. Türkçe müzik gibi bir dildir çünkü sağlam bir uyum vardır. Türkçenin müzik gibi bir dil olduğunu anladığımdan beri, Türkçe öğrenmeye karar verdim. Öte yandan, Türkçe öğrenmemdeki temel sebebim, Türkiye ile sevgili Afganistan ülkem arasındaki kültürel ve tarihi benzerlikler. Türkçe öğrenmek benim için doğru bir karardı çünkü Türkiye'nin tarihi ve kültürü çok zengin ve her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Türkçe öğrenmemin bir başka nedeni de, Türk doktor ve uzmanlarının tıp bilimleri alanındaki deneyimlerini ve araştırmalarını kullanmaktır.

Türkçe öğrenmek için Haliç Üniversitesi'ni seçtim çünkü Haliç Üniversitesi Türkçe öğretmenin en iyi yoluna sahip ve öğretmenimiz dersi her zaman programla iyi sunar ve daha iyi hale getirmek için birçok örnek verir. Öğretmenimiz her zaman ilkeli ve bilinçli davranıyor ve her zaman sorularımızı cevaplamaya hazırdır. Kaç soru sorarsak soralım, yorulmuyor ve tüm sorularımızı cevaplıyor ve her zaman telefon çağrılarımıza ve e-postalarımıza yanıt veriyor ve sürekli olarak derste tartışılanlar hakkında bizi bilgilendiriyor.  Bize güven veriyor ve bizi her zaman ödevimizi yapmaya teşvik ediyor ve bu bizi motive ediyor, bu yüzden sınıf arkadaşlarım ve ben Türkçe öğrenmekle ilgileniyoruz. Birçok kez söyledim, tekrar söyleyeceğim. Böyle bir öğretmene sahip olduğumuz için çok şanslıyız. İyi öğretmenimize çok teşekkür ediyoruz.

Ansarulhaq Rajabi, Afganistan

Benim de dünyanın pek çok gençlerinin isteği olduğu gibi Türkiye'ye gelip burada eğitim almak büyük hayallerimden biriydi. Hayallerimin peşinden koşarak Türkiye'ye geldim fakat buraya gelip öğrendim ki İstanbul gibi kalabalık, büyük bir şehirde yabancı öğrenciler için ilk günüleri çok zor geçiyormuş ama bilmiyorum ki her yabancı öğrenci bizim kadar şanslı mı değil mi? Çünkü bizler Haliç Üniversitesinin sayesinde ve özellikle sizlerin bizimle tanıştırdığınız hocamız sayesinde çok az sıkıntı çekerek kendimizi hiç yabancı hissetmedik. Ben çok iyi hatırlıyorum  Şule hocamızla 1. Derste tanıştıktan sonra sadece bir öğretmen olarak değil, ablamız, arkadaşımız, bizim buradaki ikinci ailemiz olarak gördük çünkü başta oturma izni olmak üzere bizim pek çok sıkıntılarımız vardı sıkıntılarımızı tek tek çözmek için İstanbul’a alışmamız için her zaman Şule hocamız yanımızda oldu ve yol gösterdi. Sadece sınıfta değil her zaman yanımızda oldu. Bize sadece Türkçe değil Türk kültürünü de anlattı ve bizlerin kültürlerini araştırdı ortak şeyler üzerine konuştuk. Böylece derslerimize çok iyi bir şekilde devam ediyorduk ne yazık ki koruna belası sebebiyle neredeyse tüm dünyada olduğu gibi okullarımızdan uzakta olmak zorunda kaldık. Bu zamanda da hocamız gece-gündüz yanımızda oldu. Bizi sakinleştirdi, yanımızda olduğunu hep hissettirdi. Ve çok şükür ki Haliç TÖMER ile derslerimize uzaktan eğitim programı ile devam ediyoruz. Eğer bu zorlu süreçlerde de biz uluslararası öğrenciler hayallerimizi gerçekleştirmek için derslerimize devam edebilirsek sizlerin sayenizdedir bunun için hepimize canı gönülden teşekkür ederek ve bu yaptığınız iyilikleri hiçbir zaman unutmayacağımızı bilmeniz istedim.  Türkçe daha önce bilmediğim halde şimdi konuşmaya, yazmaya başladım. Hocalarımız çok iyi eğitiyorlar, hocalarımızdan TÖMER’den çok razıyım. Herkese tavsiye ederim.

Azzam Adnan Mohemmed, Yemen

Türkçe öğreniyorum çünkü Türkçe benim için önemli oldu.  İnsanlarla konuşabilmek ve iletişim kurabilmek için Türk dili önemlidir, böylelikle eğitimimi Türkçe olarak bitirebilirim. Bence Haliç Üniversitesi Türkiye'nin en iyi on üniversitesi arasında olacağı için, iyi öğretmenler olduğu için buraya kayıt oldum. Mevcut tüm yöntemlerle bir öğrenciye bilgi iletebilen ve dil yeterliliğini sağlayan öğretmenlerden bilgi almak istedim. Türkçe’yi bilgiyi ve açıklamayı tüm modern yollarla iletme yeteneğine sahip, sabrı olan ve tüm öğrenci vakalarına katlanan gerçekten harika bir öğretmen olan hocamla öğreniyorum. Ona çok teşekkür ederim.  Kursu tamamladıktan sonra da öğrencilere yardımcı olacaktır.

 Raghda Hwayer, Irak

Merhaba ben Raghda, İstanbul’da yaşamaya başladıktan sonra Türkçe öğrenmeye karar verdim. Çünkü ilk zamanlar dil yüzünden çevremdeki insanlarla iletişim kuramadım. Türkçe öğrenmek için Haliç Üniversitesine TÖMER’e kayıt oldum. Önce nasıl olacak bilmiyordum, endişeliydim. Sonra Şule öğretmenimle tanıştım. Ona gerçekten çok minnettarım. Çünkü Türkçe’nin kolay olduğunu hissettirdi ve kolayca konuşabildim. 

Sabrina Ghafari, Afganistan

Türkçeyi seviyorum. Bu yüzden Türkçe öğrenmeye başladım. Türkçe öğrenmek için Haliç Tömer’i seçtim. Haliç Üniversitesi harika bir üniversite, rüyalarımdaki gibi bir duygu hissediyorum.  Türk dilini güzelce öğrendikten sonra üniversitedeki derslere girmeye başlayacağım. Heyecanlıyım. Ben burada çok mutluyum merhametli bir öğretmenim var, derslerimiz harika çok çok iyi  hepimiz çok mutluyuz çok güzel bir sınıfımız var sınıfımızda çok iyi dersler öğreniyoruz. Bu dersleri bize öğretmenim öğretiyor, beni bu pozisyona getirdiğim için öğretmenime çok teşekkür ederim. Burada olmaktan mutluyum.

Gulalai Ghafari, Afganistan

Ben küçükken Türkçeyi çok seviyordum. O zamanlarda ben Türkçe öğrenmeye karar verdim. Afganistan’da Türkçe öğrenmek için kurslar vardı ama iyi değil. O zaman ben düşündüm Türkiye’de Türkçe öğrenmek çok güzel olacak ve sonra Türkiye’ye geldim.  Haliç üniversitesini çok beğendim. Ben Haliç TÖMER’i bitirip güzel Türkçe öğrendiğim zaman üniversite eğitimime başlayacağım. Haliç üniversitesi TÖMER’e her şey için çok teşekkürler. Çok güzel derslerimiz geçiyor, çok güzel öğretmenimiz ve öğrencileri var. Kütüphanemiz var. Çok iyi öğretmenimiz var, Şule hocam eğer sorun varsa çaba veriyor, dersleri sabırla güzel anlatıyor. Her zaman sorularıma cevap veriyor. Beraber her şey çok güzel. Teşekkür ederim.